اخبار داخلی آرمان داده پویان

مقالات

راهکارهایی برای افزایش امنیت وب اپلیکیشن‌ها (برنامه‌های کاربردی وب بنیان)

۳ آذر ۱۳۹۸

راهکارهایی برای افزایش امنیت وب اپلیکیشن‌ها (برنامه‌های کاربردی وب بنیان)

در ادامه مطالبی که در بخش مقالات آموزشی در ارتباط با امنیت وب منتشر کردیم، قصد داریم به شما شش راهکاری که به گفته acunetix بایستی در چرخه توسعه وب اپلیکیشن‌ها (برنامه‌های کاربردی وب بنیان) و بعد از آن به کار گرفته شود را معرفی نماییم. سازمان‎‌ها، بانک‌ها و تجارت‌ها هر سال هزینه‌های زیادی را برای خرید تجهیزات و راهکارهای امنیتی و راه اندازی انواع تست‌های نفوذ می‌پردازند. موضوعی که برای مدیران تصمیم گیرنده اهمیت بالایی دارد کارآمد بودن این راهکارها و تامین امنیت اطلاعاتشان در یک سطح قابل قبول می‌باشد. راه اندازی تست نفوذ به روش‌های سنتی و یا ایجاد حس کاذب امنیت با خریداری تجهیزات امنیتی مانند WAF و یا استفاده از پویشگرهای آسیب‌پذیری از جمله مواردی هستند که به صورت متداولی در حال اجرا بوده و حاصل آن سطح پایین و شکننده‌ای از امنیت می‌باشد. همچنین این روزها شاهد سیل عظیمی از برنامه‌های کاربردی وب بنیان هستیم که آسیب‌پذیر بوده و هدف‌های جذابی برای مهاجمین به حساب می‌آیند. در ادامه شش راهکار از هفت راهکاری که acunetix که خود در حوزه امنیت وب با ارائه پویشگرهای آسیب‌پذیری فعال است را آورده‌ایم.

مشارکت تمامی افراد حاضر در پروژه

در راستای امنیت وب اپلیکیشن‌ها (برنامه‌های کاربردی وب بنیان)، مشارکت تمامی افراد لازم است. اگر امنیت را جدا نموده و آن را تنها وظیفه تیم امنیت بدانیم مشکلات متعددی به وجود خواهد آمد. در این صورت تیم امنیت ناخواسته باعث کند شدن روند توسعه خواهد شد. همچنین فعالیت تیم امنیت رفته رفته به سمتی خواهد رفت که تنها بعد از توسعه برنامه کاربردی به برطرف کردن مشکلات می‌پردازد و نقشی برای توسعه همراه با در نظر گرفتن موارد امنیتی نخواهد داشت. در اینجا قصد نداریم تا اختصاص یک تیم متخصص امنیت را کم اهمیت قلمداد کنیم، بلکه لزوم آگاهی تمامی افراد حاضر در پروژه توسعه نرم افزار از امنیت را می‌خواهیم بازگو کنیم.

بهترین راهکار موجود در حال حاضر SecDevOps می‌باشد. مطابق با SecDevOps تمامی افراد حاضر در پروژه در راستای امنیت برنامه کاربردی مسوول هستند. توسعه دهندگان بایستی کدهای امن بنویسند، مهندسان QA از مشکلات امنیتی آگاه باشند و آن‌ها را در سنجش‌های امنیتی خود در نظر بگیرند. مدیران پروژه نیز در تصمیم‌گیری‌های خود بایستی امنیت را در نظر بگیرند. پس تولید یک برنامه کاربردی مطابق با DevOps نیاز به تیمی دارد که آموزش‌های امنیتی لازم را دیده باشد و دید خوبی نسبت به آسیب‌پذیری‌ها و تهدیدات امنیتی داشته باشد و جدا سازی تمامی این موارد و اختصاص آن‌ها به تیم امنیت نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت. همیشه در نظر داشته باشید تولید یک برنامه کاربردی امن کم هزینه نخواهد بود.

استفاده از فریم ورک‌های امنیتی

امنیت سایبری و تامین و حفظ آن در یک سطح قابل قبول، یکی از مباحث پیچیده است که جزئیات فراوانی را شامل می‌شود. در صورتی که حتی بخش کوچکی از آن نادیده گرفته شود امنیت کل مجموعه به خطر خواهد افتاد. از این رو استفاده از فریم ورک‌های امنیت سایبری راهکار موثری می‌تواند باشد. در این فریم ورک‌ها که در واقع راهکارهایی استراتژیک هستند که تمامی بخش‌ها را در نظر گرفته و با استفاده از آن‌ها می‌توانید مطمئن باشید که به طور مثال امنیت وب را نادیده نگرفته‌اید. بر روی این فریم ورک‌های امنیت سایبری مطالعات کاملی انجام شده و متناسب با نیاز تجارت شما قابل پیاده سازی هستند. اما در راستای انتخاب فریم ورک مناسب و پیاده سازی درست آن نیاز به یک تیم متخصص در این حوزه واجب و ضروری می‌باشد.

خودکارسازی و ادغام

یک روند قدیمی وسنتی که هنوز نیز در ایران بسیار متداول است، این است که یک متخصص امنیت با یک پویشگر(اسکنر) آسیب‌پذیری اقدام به پویش آسیب‌پذیری‌ها نموده و در مرحله بعد با ابزارهای متن باز موجود تست‌های نفوذ لازم را انجام می‌دهد. خودکارسازی و ادغام با سایر راهکارها چه می‌شود! هر چقدر به نیروی انسانی در ارزیابی امنیتی کمتر متکی باشیم یعنی خطر اشتباهات انسانی را کاهش داده ایم. علاوه بر آن راهکارهای امنیتی بایستی با یکدیگر ادغام شوند، مثلا پویشگرهای آسیب پذیری با پلتفرم‌های CI/CD و یا سیستم‌های ردیابی مشکلات (issue trackers). همچنین بایستی تمامی این روندها را به چرخه تولید نرم افزار اضافه نماییم. یعنی در کنار برطرف کردن تمامی ایرادات یک نرم افزار در چرخه تولید، رفع ایرادات و آسیب پذیری‌های امنیتی را نیز در نظر داشته باشیم. پس دوباره تاکید می‌نماییم اگر هدف شما تولید یک برنامه کاربردی امن است با تیم متخصص امنیت وب اپلیکیشن در طول روند توسعه نرم افزار خود همکاری را آغاز کنید و تمامی موارد را به تست نفوذ وب اپلیکیشن بعد از اتمام پروژه موکول ننمایید.

استفاده از راهکارهای توسعه امن نرم افزارها

توسعه دهندگان نرم افزار بایستی فهم خوبی از مشکلات امنیتی مانند Cross Site Scripting، حمله تزریق LDAP، تزریق دستورات OS و حملات تزریق SQL داشته باشند و بدانند چطور کد بنویسند تا در برنامه کاربردی آسیب پذیری به وجود نیاید، به طور مثال یک برنامه نویس PHP بایستی جلوگیری از حملات تزریق SQL درPHP را بداند. همچنین توصیه می‌نماییم، با استفاده از پویشگرهای آسیب پذیری در حین چرخه توسعه نرم افزار، آسیب پذیری‌ها را شناسایی و برطرف نمایید. هر چه زودتر این کار انجام شود بهتر است و توسعه دهندگان راحت تر می‌توانند کدهایی را که به تازگی نوشته‌اند را تصحیح نمایند.

استفاده از مجموعه‌ای از راهکارها

برای امنیت وب ابزارهای متعددی وجود دارد: استفاده از پویشگرهای آسیب پذیری، دیواره‌های آتش وب بنیان (WAF) و غیره. پویشگر آسیب پذیری یکی از ابزارهای کلیدی در راستای امنیت وب محسوب می‌گردد اما بهترین پویشگر آسیب پذیری نیز به تنهایی کافی نمی‌باشد. ادغام پویشگر آسیب پذیری وب با پویشگر آسیب پذیری شبکه می‌تواند راهکار موثرتری باشد. اما با استفاده از پویشگرها هم هنوز می‌توانید در برابر خطاهای منطقی آسیب پذیر باشید، پس باز هم نیازمند راه اندازی تست‌های نفوذ به صورت منظم و دوره‌ای می‌باشید. یا در ارتباط با WAF بایستی بگوییم یکی از اجزای اساسی برقراری امنیت می‌باشد و برای مقابله با آسیب‌پذیری‌های Zero-day وجود آن حیاتی می‌باشد. اما استفاده از هر کدام از این راهکارها به تنهایی موثر نبوده و نیاز به ادغام تمامی این راهکارها و خودکارسازی هر چه بیشتر روند یافتن آسیب‌پذیری‌ها و برطرف نمودن آن‌ها می‌باشد.

Red Team

یکی دیگر از راهکارها برای اطمینان از برقراری امنیت در یک سطح قابل قبول، به راه اندازی حملات امنیتی ساختگی است. در واقع ایده اصلی تست نفوذ نیز همین می‌باشد. اما انواع تست نفوذ اعم از تست نفوذ شبکه یا تست نفوذ وب زمانی موثر هستند که به صورت دوره ای و منظم صورت گیرند. استفاده از red team نیز راهکار بسیار موثری است، یعنی بستن قرار دادی با یک شرکت فعال در حوزه امنیت تا به صورت منظم با استفاده از متخصصانش تلاش برای یافتن راهی برای نفوذ به سازمان مورد نظر نمایند. اختصاص یک تیم برای این کار این فرصت را فراهم می‌آورد تا تنها به بررسی آسیب‌پذیری‌های موجود پرداخته نشود بلکه انواع راه‌‌های نفوذ اعم از مهندسی اجتماعی، فیشینگ، حملات DDoS و غیره بررسی گردند. تاثیر دیگر این راهکار، سنجش نحوه عملکرد تمامی راهکارهای امنیتی به کار گرفته شده می‌باشد تا بتوانید قبل از هر حمله واقعی از میزان آمادگی یا آسیب‌پذیری سازمان و یا تجارت خود مطلع باشید. پس تنها صرف هزینه برای خریدن تجهیزات و راهکارهای امنیتی کافی نمی‌باشد، استفاده از یک تیم متخصص برای ادغام و خودکارسازی این راهکارها و بعد از آن انجام منظم سنجش‌های امنیتی لازمه برقراری امنیت در یک سطح قابل قبول می‌باشند. در غیر این صورت هزینه‌ای که برای خرید محصولات کرده‌اید چندان موثر نمی‌باشد.

آرمان داده پویان علاوه بر ارائه تجهیزات امنیتی مانند پویشگرهای آسیب‌پذیری و دیواره‌های آتش وب بنیان (WAF)، با استفاده از تیمی متخصص خدمات تست نفوذ، مهندسی نرم افزار و مشاوره امنیت را در راستای هر چه بالا بردن امنیت به سازمان شما یاری برساند. مشاوره، طراحی و پیاده‌سازی راهکارهای امنیتی تخصص ماست.

با ما تماس بگیرید

تعداد بازدید: 509


تازه ترین ها