خدمات آگاهی رسانی اختصاصی امنیتی به سازمان‌هاآگاهی رسانی امنیتی به چه معناست و چرا باید از آن استفاده کرد؟ شرکت Cybsafe در سال ۲۰۱۹ اعلام نمود در نود درصد موارد خطای انسانی عامل اصلی نشت اطلاعات سازمان‌ها می‌باشد. در سال‌های اخیر در سراسر دنیا سازمان‌ها، شرکت‌ها و تجارت‌ها هزینه‌های زیادی را برای راهکارهای امنیتی پرداخت کرده‌اند، اما آمار‌ها نشان می‌دهند عدم توجه کارکنان یک مجموعه به موارد امنیتی و یا نا آگاهی آن‌ها در مواردی موجب بی‌اثر کردن این راهکارها و مکانیزم‌های امنیتی شده است. عدم آگاهی و یا بی اهمیت دانستن موارد امنیتی از سمت نیروی انسانی حتی اگر از پیچیده‌ترین و گران‌ترین محصولات و راهکارهای امنیتی استفاده کرده باشید، مساوی با سطح بسیار بالای آسیب‌پذیری و میزان امنیت بسیار پایین برای مجموعه شما می‌باشد. حتی زمانی که بخواهید تخمین درستی از میزان امنیت سازمان خود داشته باشید باید اطلاع درستی از توانمندی کلیه افراد حاضر در مجموعه برای شناسایی تهدیدات امنیتی و ارائه واکنش مناسب از سوی آن‌ها در برابر این تهدیدات داشته باشید. این موضوع مربوط به تمامی افراد در تمامی رده‌ها می‌باشد. نمونه‌های زیادی ازحملات امنیتی و یا نقض امنیت داده‌ها در اثر خطای انسانی در طول این سال‌ها رخ داده است.

در همین راستا آرمان داده پویان در سبد خدماتش، آگاهی رسانی اختصاصی امنیتی را نیز افزوده است. برنامه‌های اختصاصی آگاهی رسانی امنیتی آرمان داده پویان بعد از بررسی ساختار شبکه، سرویس‌ها و خدمات ارائه شده در مجموعه شما توسط گروهی از متخصصی امنیت و شبکه تنظیم می‌گردد. سه گروه فنی، تولید محتوا و گرافیک آرمان داده پویان با مشارکت یکدیگر برای گروه‌های کاری مختلف در سازمان شما به صورت خبرنامه، پادکست، اینفوگرافیک، موشن گرافیک و تله تئاتر محتوا تولید کرده و در بازه‌های زمانی مشخص و به صورت منظم ارسال می‌نمایند. گزارشات مرتبط با میزان مشارکت کارکنان نیز به صورت کتبی و همراه با نمودار و جدول برای مدیران مربوطه به صورت منظم ارسال خواهد شد. علاوه بر آن در پایان هر دوره کارکنان مورد ارزیابی تئوری و عملی قرار خواهند گرفت. ما با ارزیابی توانمندی نیروی انسانی مجموعه شما در شناسایی تهدیدات امنیتی و بررسی رفتار آن‌ها در برابر حملات و تهدیدات امنیتی ساختگی به شما تصویری واقعی از میزان امنیت و سطح آسیب‌پذیری سازمانتان در برابر حملات واقعی که از خطای انسانی استفاده می‌نمایند، ارائه خواهیم داد. همچنین در پایان هر دوره کارکنانی که موفق به گذراندن ارزیابی‌های تئوری و عملی شده‌اند، گواهی دریافت می‌نمایند.خدمات آرمان داده پویان در راستای آگاهی رسانی امنیتی


طبقه بندی کارکنان سازمان و ارسال محتوی در سطوح مختلف

گروه بندی کارکنان و ایجاد محتوا اختصاصی برای هر گروه باعث هر چه اثر بخش‌تر کردن امر آگاهی رسانی می‌شود. از طریق خبرنامه به صورت دوره‌ای و منظم کارکنان با تهدیدات امنیتی آشنا شده و رفتارهای مناسب در برابر آن‌ها را می‌آموزند. این خبرنامه‌ها از طریق رایانامه ارسال شده و گزارشات مربوط به باز شدن رایانامه‌ها، کلیک و مطالعه خبرنامه‌ها در اختیار مدیران قرار خواهد گرفت.

پادکست

تیم فنی و تیم تولید محتوا آرمان داده پویان با مشارکت یکدیگر و بهره‌گیری از گویندگان حرفه‌ای پادکست‌هایی را در ارتباط با موارد امنیتی مرتبط با سازمان‌ شما تهیه می‌نماید. محتوا پادکست‌ها به صورت اختصاصی و با توجه به خدمات، سرویس‌ها و سیاست‌های امنیتی سازمان شما طراحی می‌شود و امکان ارائه گزارشات مبنی بر میزان مشارکت افراد به مدیران نیز فراهم است.

اینفوگرافیک

تیم فنی آرمان داده پویان با مشاکت تعدادی گرافیست‌های حرفه‌ای اقدام به تولید اینفوگرافیک برای نمایش هرچه بهتر تهدیدات امنیتی و ایجاد ماندگاری بیشتر در ذهن افراد سازمان شما می‌نماید. اینفوگرافیک‌ها به صورت اختصاصی برای سازمان شما طراحی خواهند شد.

موشن گرافیک

یکی دیگر از راهکارهای موثر برای آگاهی رسانی استفاده از موشن گرافیک است، تیم فنی آرمان داده پویان با مشارکت یک تیم حرفه‌ای در زمینه تولید موشن گرافیک اقدام به ساخت موشن گرافیک برای سازمان شما می‌نماید. این موشن گرافیک‌ها برای آگاهی رسانی امنیتی در سطوح  و گروه‌های کاری مختلف انجام خواهد شد.

تله تئاتر

یکی از خدمات نوین آرمان داده پویان در راستای آگاهی رسانی امنیتی اجرای تله تئاتر می‌باشد. در این روش سناریو توسط تیم فنی آرمان داده پویان نوشته شده و توسط یک تیم حرفه‌ای تئاتر به صورت حضوری اجرا خواهد شد، حتی  امکان ضبط تله تئاتر و ارسال ویدئو مربوط به آن به سازمان‌ شما نیز وجود دارد.

برگزاری آزمونک و سنجش میزان تاثیر برنامه‌های آگاهی رسانی

آگاهی رسانی امنیتی زمانی موثر خواهد بود که به صورت دوره‌ای و منظم صورت گیرد و در پایان هر دوره میزان اثر بخشی آن مورد ارزیابی قرار گیرد. در خدمات اختصاصی آگاهی رسانی آرمان داده پویان امکان برگزاری آزمونک در پایان هر دوره وجود خواهد داشت و مدیران مربوطه می‌تواند ضمن ارزیابی کارکنان تخمین بهتری از سطح امنیت سازمان داشته باشند.

راه اندازی حملات فیشینگ ساختگی

برای ارزیابی واقعی تنها نباید به ارزیابی کتبی بسنده کرد بلکه باید کارکنان در عمل نیز سنجیده شوند. برگزاری حملاتی که در آن از خطای انسانی استفاده می‌شود مانند حملات فیشینگ  یکی از راهکارهایی است که می‌تواند میزان آگاهی کارکنان سازمان را در عمل بیازماید. بعد از اجرای این حملات گزارش‌های مربوط به آن به همراه جزئیات برای مدیران مربوطه ارسال خواهد شد.

ارائه فرم نظر سنجی

در آخر هر دوره نظرسنجی نیز اجرا خواهد شد و نتایج آن برای سازمان شما ارسال خواهد گردید.


اگر آگاهی رسانی امنیتی انجام نشود چه خواهد شد؟سال‌هاست که استفاده از مهندسی اجتماعی یکی از راهکارهای محبوب مهاجمین برای ورود به شبکه سازمان‌ها می‌باشد. در برابر حملات مهندسی اجتماعی و فیشینگ بخشی از کار استفاده از راهکارهای امنیتی مناسب است و بخش عمده‌ای کاربران آگاه از این حملات می‌باشد. در غیر این صورت زمانی که هدف یک حمله هدفمند هستید، مهاجمین می‌توانند با سواستفاده از عدم آگاهی کارکنان شما به شبکه نفوذ نمایند. اگر کارکنان با امنیت اطلاعات آشنا نباشند و یا آن را جدی نگیرند همواره داده‌های حساس سازمان در معرض خطر قرار خواهند داشت و باید انتظار نشت اطلاعات حساس که عواقب سنگینی را هم در پی خواهد داشت را داشته باشید. نگهداری امن گذرواژه‌ها یکی از ارکان اساسی حفظ امنیت آن‌هاست. گذرواژه‌ای طولانی و سخت در دست کاربری که آن را در کاغذ می‌نویسد و یا به صورت متنی در سیستم خود نگهداری می‌کند تفاوتی با گذرواژه ساده‌ای مانند ۱۲۳ ندارد. آگاهی رسانی امنیتی تنها محدود به افراد غیر فنی سازمان نمی‌شود حتی بسیار از متخصصین شبکه و برنامه نویسی برای سهولت کار و سرعت بخشیدن به روندها ملاحظات امنیتی را حذف می‌کنند و یا پیاده سازی آن‌ها را غیر ضروری می‌دانند. پس آگاهی رسانی امنیتی و اطلاع رسانی در خصوص سیاست‌های امنیتی برای گروه‌های فنی نیز لازم است. این روزها با رایج شدن دورکاری در بسیاری از مجموعه‌ها روبرو هستیم. لازمه راه اندازی یک سیستم امن دورکاری، کاربرانی است که با اصول اولیه امنیت آشنا بوده و موارد امنیتی را جدی بگیرند، توانایی تشخیص تهدیدات امنیتی را داشته باشند و رفتارهای مناسبی در برابر آن‌ها از خود نشان دهند. این موارد تنها گوشه‌ای از میزان تاثیر نیروی انسانی در سطح امنیت سازمان‌ها هستند. تنها با دادن آگاهی و ایجاد توانمندی در کارکنان است که می‌توان خطاهای انسانی که امنیت اطلاعات و شبکه را به خطر می‌اندازد را شناسایی نمود.چرا آرمان داده پویان؟


آرمان داده پویان با بهره گیری از تیم متخصصین امنیت و شبکه، تولید محتوا و گرافیک آماده ارائه خدمات آگاهی رسانی امنیتی به صورت اختصاصی و کاملا مطابق با نیاز سازمان‌ها می‌باشد. برای مشاوره، دیدن نمونه کارها و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. همچنین با عضویت در کانال تلگرام و یا پیوستن به لینکدین می‌توانید اخبار آسیب‌پذیری، اخبار امنیت، مقالات و پادکست‌هایی که آرمان داده پویان در راستای آگاهی رسانی عمومی و افزایش سطح امنیت کشور تا به کنون تولید کرده است را مشاهده نمایید.آرمان داده پویان ارائه دهنده خدمات آگاهی رسانی اختصاصی به سازمان‌ها و شرکت‌ها