تست نفوذ و سنجش آسیب‌پذیری

مشاهده مجوز افتا

تست نفوذ

تست نفوذ، تحلیلی عمیق‌ و جامع‌ نسبت به سنجش آسیب‌پذیری می‌باشد که در آن روش‌های مختلف نفوذ به سازمانتان مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این ارزیابی امنیتی سامانه مورد نظرتان از دید یک مهاجم دیده می‌شود. در واقع رفتار مهاجمین در شناسایی آسیب‌پذیری‌های سازمانتان و بهره‌برداری از آنها، شبیه‌سازی می‌شود. نتیجه، برآوردی از میزان نفوذ‌پذیری سازمانتان و مشخص شدن نقاط ضعف است. اینکه تا چه میزان این نتیجه جامع و موثر باشد کاملا مرتبط با تخصص، تجربه و خلاقیت تیم مجری می‌باشد.

هدف چیست؟

در واقع هدف از راه اندازی راهکارهای امنیتی بالا بردن امنیت است. اما بایستی از کار آمدی این راهکارها اطمینان حاصل کنید و امنیت شبکه را از دید یک مهاجم بررسی کنید؟ تیم مجری تست نفوذ موارد مختلفی را برای شما روشن می‌کنند.

 • آیا پیکربندی مناسب بر روی تجهیزات امنیتی انجام داده‌اید؟
 • آیا این راهکارهای امنیتی توانسته‌اند راه نفوذ به شبکه‌تان را مسدود کنند؟
 • آیا راه نفوی به شبکه‌تان وجود دارد؟
 • و بسیاری سوالات دیگر…

در پایان این آزمون، گزارش نقاط ضعف و آسیب‌پذیری‌های سیستم و همچنین راهکارهای اصلاحی، جمع‌آوری شده و به مدیران سازمان ارائه می‌شود. مدیران مجموعه با استفاده از این اطلاعات تصمیمات استراتژیک را با دقت بالاتری می‌توانند اتخاذ کنند.

 • یافتن آسیب‌پذیری‌ها به منظور بهینه سازی امنیت سامانه‌هایتان
 • بررسی وضعیت امنیت و تطابق با آن استانداردهای مطرح در این زمینه مانند ISO 27001 PCI-DSS و غیره.
 • بررسی وصله‌های نصب شده و یافتن نقاط آسیب پذیری که در اثر سهل انگاری در نصب وصله‌ها وجود دارد.
 • سنجش میزان موثر بودن راهکارهای امنیتی پیاده سازی شده وغیره.

بخشی از خدماتی است که در یک تست نفوذ جامع می‌تواند به سازمانتان ارائه شود.

تفاوت تست نفوذ و سنجش آسیب‌پذیری

خیلی از افراد سنجش آسیب‌پذیری را با تست نفوذ اشتباه می‌گیرند. سنجش آسیب‌پذیری در واقع فرآیندی است که طی آن آسیب‌پذیری‌های سیستمتان از طریق ابزارهای خودکار و با حداقل دخالت عامل انسانی کشف می‌شوند. این ابزارها معمولا، آسیب‌پذیری‌های سیستم را بر اساس شناسه‌های CVE لیست می‌کنند و در پایان گزارشی را به شما نمایش می‌دهند. درست است که ابزارهای سنجش آسیب‌پذیری، تصویری از نقاط ضعف سیستم را ارائه می‌دهند اما درک درستی از این آسیب‌پذیری‌ها را در اختیارتان قرار نخواهند داد. تست نفوذ با این رویکرد که آیا می‌توان از آسیب‌پذیری‌های سیستم برای دسترسی به سازمان استفاده کرد، انجام می‌شود. در نتیجه اطلاعات کاربردی و ارزشمندی را در اختیارتان قرار خواهند داد.

چرا به تست نفوذ نیاز داریم؟

تست نفوذ نشان می‌دهد که یک مهاجم، کجا و چگونه ممکن است به شبکه سازمانتان نفوذ کند. آگاهی از این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که قبل از وقوع یک حمله واقعی، نقاط ضعف سیستم را شناسایی و برطرف کنید. طبق تحقیقات اخیر شرکت Positive Technologies، تقریبا تمام سازمان‌های دنیا دارای نقاط ضعفی هستند که مهاجمان قادرند از آن‌ها سواستفاده کنند. بر اساس این تحقیقات، در ۹۳ درصد موارد، تیم‌های تست نفوذ توانسته‌اند از نقاط ضعف سیستم بهره‌برداری کرده و به شبکه سازمان نفوذ کنند. میانگین زمان لازم برای نفوذ، چهار روز تخمین زده شده است. همچنین در ۷۱ درصد سازمان‌ها، یک هکر غیر ماهر هم می‌توانسته به شبکه داخلی سازمان نفوذ کند. قطعا سازمان شما هم از این آمار مستثنی نخواهد بود.

یک تست نفوذ موفق به شما چه امکاناتی می‌دهد؟

اطمینان از درستی استراتژی امنیتی سازمان

سنجش کارآمدی راهکارهای امنیتی موجود

شناسایی و الویت بندی ریسک‌های سازمان

مدیریت هوشمندانه آسیب‌پذیری‌ها

پیاده‌سازی استاندارها و الزامات امنیتی

بهره‌مندی از یک رویکرد امنیتی فعالانه

 در چه زمان‌هایی باید این سنجش را انجام شود؟

باید به صورت منظم تست نفوذ را انجام دهید تا از یکپارچه بودن امنیت زیرساخت‌های فناوری اطلاعات بتوانید اطمینان حاصل کنید. انجام منظم ارزیابی‌های امنیتی در بازه‌های زمانی مشخص به شما نشان می‌دهد که دارایی‌های سازمان چگونه ممکن است در برابر تهدیدات سایبری جدید، مورد حمله قرار بگیرند. علاوه بر این، به طور کلی توصیه می‌گردد در این موارد، برنامه تست نفوذ را در سازمان خود اجرا کنید:

 • هنگام افزودن سرویس یا برنامه کاربردی جدید به سازمان
 • هنگام ایجاد تغییر در زیرساخت شبکه یا سیاست‌های امنیتی سازمان
 • هنگام تغییر مکان سازمان یا شعبات زیرمجموعه

انواع تست نفوذ

آزمون‌های نفوذ هم از نظر رویکرد و هم از نظر نقاط ضعفی که مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند متفاوت هستند. سطح اطلاعاتی که در اختیار متخصصان نفوذ قرار می‌گیرد، دامنه پروژه را تعیین می‌کند. برای مثال، آیا تیم مجری از معماری شبکه سازمان شما آگاهی دارند یا خودشان باید این اطلاعات را کشف کنند؟ سه رویکرد کلی برای انجام تست نفوذ وجود دارد:

خدمات سنجش نفوذ پذیری آرمان داده پویان

در ارتباط با اجرای تست نفوذ و ارزیابی‌های امنیتی بایستی در نظر داشته باشید که تنها تسلط تیم آزمونگر بر روی ابزارهای مرتبط کافی نیست. در حقیقت تخصص، خلاقیت و تجربه شرکت ارائه دهنده  در کنار بکارگیری ابزارهای مناسب می‌تواند بهترین و دقیق‌ترین نتایج را در پی داشته باشد. شرکت آرمان داده پویان با بیش از یک دهه تجربه و با تکیه بر کارشناسان کارآزموده و متخصص، امنیت شبکه و برنامه‌نویسی با بهره‌گیری از آخرین متدولوژی‌های روز، خدمات زیر را به شما ارائه می‌دهد:

اجرای سنجش نفوذ پذیری وب اپلیکیشن

آمارها نشان می‌دهد بسیاری از سازمان‌هایی که قربانی حملات سایبری شده‌اند، از وب‌اپلیکیشن‌های آسیب‌پذیراستفاده می‌کرده‌اند. بسیاری از سازمان‌ها گمان می‌کنند که اسکن آسیب‌پذیری برای یافتن مشکلات امنیتی در یک وب‌اپلیکیشن کافی است. اسکن آسیب‌پذیری نقاط ضعف یک برنامه را آشکار می‌کند، اما تنها تست نفوذ نشان می‌دهد اپلیکیشن چقدر در برابر حملات واقعی مقاوم است.

تیم آرمان داده پویان با بهره‌گیری از دانش متخصصان  و ابزارهای خودکار و دستی، تمامی اجزای مرتبط با برنامه‌ها را بررسی می‌نماید. از کد منبع تا پایگاه داده و … را بررسی نموده و آسیب‌پذیری‌های موجود در آن‌ها شناسایی و گزارش می‌کند. بر همین اساس، تست نفوذ برنامه‌های کاربردی وب‌بنیان منطبق با یکی از متدولوژی‌های معروف دنیا یعنی OWASP Top 10 انجام می‌شود. در این متدولوژی، مباحث زیر پوشش داده می‌شود:

 • ممیزی و بررسی دستی
 • مدل‌سازی تهدید
 • مرور کدهای منبع و انجام تست نفوذ

علاوه بر OWASP Top 10 از متدولوژی‌های دیگری از قبیل Web Application Security Consortium هم بنا به نیاز می‌توان استفاده کرد.  آرمان داده پویان شما را در انتخاب این مسیر نیز یاری می‌کند.

اجرای سنجش نفوذ پذیری شبکه

تست نفوذ شبکه با هدف یافتن نقاط ضعف شبکه‌تان قبل از اینکه مهاجمان بتوانند از آن‌ها سواستفاده کنند انجام می‌شود. انواع مختلف تجهیزات شبکه‌تان اعم از سوئیچ، روتر، سرور و پیکربندی آن‌ها و …  مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

تیم آرمان داده پویان  آسیب‌پذیری‌های سازمانتان را کشف کرده و سناریوهای حمله واقعی را به صورت کنترل شده برایتان اجرا خواهد کرد. تمام مراحل از جمع‌آوری اطلاعات تا مرحله اکسپلویت، بر اساس مسیر حمله یک مهاجم واقعی انتخاب می‌شود. پس از اتمام کار، گزارشی از آسیب‌پذیری‌های شناسایی شده و همچنین راهکارهای اصلاحی به شما ارائه خواهد شد. این گزارش درک عمیقی از وضعیت موجود به شما می‌دهد که بر اساس آن قادر خواهید بود اصلاحات را اولویت بندی کنید.

اجرای سنجش نفوذ پذیری اپلیکیشن های موبایل

اپلیکیشن‌های موبایل و برنامه‌های کاربردی همراه بدلیل سهولت استفاده و رشد فناوری، یکی از پرکاربردترین برنامه‌ها برای استفاده‌های سازمانی و تجاری هستند. روز به روز به تعداد و تنوع آن‎‌ها افزوده می‌شود. این برنامه‌ها معمولا به عنوان نقاط ضعف سیستم‌های اطلاعاتی شناخته می‌شوند. اپلیکیشن های موبایل معمولا حاوی اطلاعات حساسی هستند و می‌توانند داده‌های شخصی را از طریق API ها دستکاری کنند. از این رو به عنوان دروازه ورود به سرورها شناخته می‌شوند.

تست نفوذ اپلیکیشن های موبایل شامل:

 • تست برنامه
 • APIهای مورد استفاده در برنامه
 • و همچنین سرور میزبان برنامه

می‌شود. آسیب‌پذیری‌های رایج در اپلیکیشن های موبایل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ذخیره داده‌ها به صورت نا امن
 • ارتباطات شبکه نا امن
 • تعاملات نا امن برنامه با سیستم‌عامل
 • پیکربندی‌های نا امن (signature، debug و …)

 با بهره‌گیری از تیمی متخصص و کارآزموده، تست نفوذ برای اپلیکیشن های موبایل را مطابق با استانداردهای روز دنیا به شما ارائه خواهیم کرد.

چرا آرمان داده پویان؟

در  تست نفوذ شبکه، متخصصان آرمان داده پویان کاربران، تجهیزات شبکه، موارد امنیتی سیستم عامل و سرویس‌های فعال در شبکه‌تان  را  به دقت بررسی خواهند کرد. سپس بر اساس استانداردهای معتبر در خصوص هر سرویس موارد امنیتی را در شبکه‌تان می‌سنجند. در انتها نیز گزارشی کامل از آسیب پذیری‌های یافت شده و نحوه ایمن سازی در برابر آن‌ها را به شما ارائه می‌کنند.

شرکت آرمان داده پویان با بهره‌گیری از تیمی متخصص و کارآزموده سنجش‌آسیب‌پذیری را مطابق استانداردها ومتدولوژی‌های روز برایتان انجام خواهند داد. این تیم تست نفوذ وب اپلیکیشن را در چند فاز به سازمانتان ارائه خواهند کرد.

 • فاز شناخت
 • ارزیابی سمت کاربر
 • ارزیابی ارتباط شبکه وسمت سرور

 برای اطلاع از هزینه‌ها می‌توانید با ما تماس بگیرید.

از ما درباره خدمات ما و از مشتریانمان درباره ما بپرسید