چرا به مرکز عملیات امنیت (SOC) نیازمندیم؟

در دنیای امروز با افزایش قدرت تهدیدات امنیتی، پیچیدگی حملات و نرخ وقوع آن‌ها مدیریت حوادث امنیتی روز به روز دشوارتر گردیده است. استفاده از راهکارهای امنیتی مانند استفاده از ضد ویروس‌های معتبر، دیواره آتش و غیره بدون داشتن یک مدیریت مرکزی چندان کارآمد به نظر نمی‌آید. در صورت مجتمع شدن گزارشات و لاگ‌های این راهکارهای امنیتی در یک مرکز و تحلیل آن‌ها می‌توان به تشخیص به موقع تهدیدات امنیتی و ارائه راهکار در کمترین زمان ممکن امیدوار بود. این مرکز را SOC یا همان مرکز عملیات امنیت می‌نامند. مرکز عملیات امنیت (SOC) مجموعه‌ای است که تمامی فعالیت‌هاي ورود و خروج اطلاعات در شبکه را زیر نظر گرفته، رخدادهای امنیتی را جمع‌آوري و تحلیل کرده و مخاطرات امنیتی رخ داده و یا در حال وقوع را کشف نموده و با اعمال سیاست‌های امنیتی بر روی بخش‌های مختلف شبکه، اقدامات لازم را انجام می‌دهد. رصد یکپارچه و جامع امنیتی شبکه علاوه بر اینکه این امکان را فراهم می‌سازد تا در مقابل تهدیدات بهترین عکس العمل انجام شود، باعث می‌شود تا مدیران تحلیل دقیق‌تري از وضعیت امنیتی شبکه و میزان خطرپدیري آن داشته باشند. این روند نهایتاً منجر به اصلاح روش‌ها، سیاست‌ها و راهکارهای امنیتی خواهد شد.

مزایای استفاده از SOC

با تمامی توضیحات بالا ممکن است باز هم برای مدیران شبکه بانک‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها این سوال پیش بیاید که چرا صرف هزینه و ایجاد SOC امری اجتناب ناپذیر است. در ادامه شما را با مزایای راه‌اندازی SOC آشنا خواهیم کرد:

  • با ایجاد SOC جمع‌آوری، رصد و امر تحلیل رخدادهای امنیتی و لاگ‌های تولید شده از مابقی تجهیزات را مجتمع می‌نمایید.
  • امکان‌پذیر کردن تشخیص تهدیدات و حملات امنیتی در کمترین زمان ممکن
  • امکان تشخیص حملات DDoS در حداقل زمان ممکن و مناسب
  • امکان‌پذیر کردن پاسخ به تهدیدات و حملات کشف شده در کمترین زمان ممکن
  • کاهش چشمگیر هزینه‌ها در عین حال افزودن کارایی قابل توجه به امر مدیریت و پایش امنیتی شبکه
  • جمع‌آوري و تحلیل ترافيک شبکه و توليد گزارشات امنيتي در سطوح مختلف

کارهای اصلی که SOC برای سازمان شما انجام خواهد داد

کارهایی که مرکز عملیات امنیت برای سازمان شما انجام خواهد داد به پنج دسته اصلی تقسیم می‌گردد:

  • محافظت فعالانه و شبانه‌روزی از شبکه
  • مدیریت آسیب‌پذیری
  • مدیریت لاگ‌های تولید شده توسط راهکارهای امنیتی
  • آگاهی بلادرنگ از تهدیدات امنیتی

چه سازمان‌ها و تجارت‌هایی به SOC نیاز دارند

امروزه نرخ وقوع، شدت اثر و پیچیدگی حملات و سوء استفاده های داخلی و خارجی به خصوص در صنعت مالی و بانکداری به شدت افزایش یافته و در واقع این صنعت را هدف اصلی اینگونه سوء استفاده ها قرار داده است. آمارها و گزارشات مراکز معتبر تحقیقاتی  نیز حاکی از افزایش روزافزون این موضوع در دنیا می‌باشد. اما این حملات و تهدیدات تنها محدود به سیستم‌های بانکی نیستند و تمامی تجارت‌ها را تهدید می‌نمایند. زمانی که داده‌های سازمان لو بروند چه اندازه آن تجارت کوچک باشد و چه بزرگ باشد خسارات و هزینه‌هایی بعضا جبران ناپذیر را به همراه خواهد داشت.

آرمان داده پویان، ارائه کننده خدمات مشاوره، طراحی و پیاده سازی

مراکز امنیت اطلاعات

با ما تماس بگیرید