اخبار داخلی آرمان داده پویان

گزارش‌های امنیتی

خانه آگاهی‌رسانی امنیتی گزارش‌های امنیتی چکیده گزارش گارتنر 2021 (ارائه‌دهندگان راهکارهای SD-WAN)
۷ تیر ۱۴۰۰
تعداد بازدید: 408

چکیده گزارش گارتنر ۲۰۲۱


ارائه‌دهندگان راهکارهای SD-WAN

امروزه تحولات دیجیتال و لزوم سازگاری بیشتر با فناوری‌های ابری، باعث ایجاد تغییراتی در زیرساخت WAN Edge شده است و توسعه‌دهندگان این زیر ساخت‌ها را با چالش‌های جدی مواجه کرده است. یکی از اصلی‌ترین دغدغه مدیران فعال در این حوزه انتخاب تامین‌کنندگان محصولات برای توسعه زیرساخت‌های SD-WAN مدرن می‌باشد.

گزارش موسسه پژوهشی گارتنر می‌تواند چراغ راهنمای انتخاب محصولات SD-WAN باشد، این موسسه در بازه‌های زمانی مشخص، گزارش‌های مختلفی را در قالب مربع جادویی (Magic quadrant) منتشر می‌کند. این مربع چهار بخشی که به اختصار MQ شناخته می‌شود در واقع یک نام تجاری شناخته شده در بازار فناوری است که در اصل گزارشی از موقعیت شرکت‌های فعال در بازار فناوری را ارائه داده و میزان رشد و رقابت آن‌ها را به طور سالانه یا دوسالانه مورد بررسی قرار می‌دهد. روش ارزیابی شرکت‌ها در این گزارش‌ها فاش نمی‌شود و امتیازهای کسب شده در هر یک از چهار بخش مربع جادویی (شامل رهبران، چالشگران، ایده‌پردازان و تازه‌کاران) جایگاه هر شرکت را در بازار مشخص می‌کند.

پیش‌بینی برنامه‌های استراتژیک

 • تا سال ۲۰۲۳ برای ارائه پهنای باند کافی و مقرون به صرفه، ۳۰ درصد از کسب و کارهای بزرگ، فقط زیرساخت WAN را در اختیار خواهند داشت. این رقم در سال ۲۰۲۰ برابر ۱۵ درصد است.
 • تا سال ۲۰۲۴ بیش از ۶۰ درصد مشتریان نرم‌افزارها و شبکه‌های SD-WAN از سرویس دسترسی امن (SASE) استفاده خواهند کرد. این رقم در سال ۲۰۲۰ حدودا ۳۵ درصد است.
 • تا سال ۲۰۲۴ برای افزایش سرعت و پشتیبانی از برنامه‌های ابری، ۶۰ درصد از شرکت‌ها به سمت تکنولوژی‌های SD-WAN خواهند رفت. در سال ۲۰۲۰ این رقم حدودا ۳۰ درصد است.
 • تا سال ۲۰۲۴ حدودا ۲۰ درصد از پیکربندی‌ها و عیب‌یابی‌های شبکه SD-WAN از طریق هوش مصنوعی قابل انجام است در حالی که در سال ۲۰۲۰ از این تکنولوژی اصلا استفاده نمی‌شود.

تعریف و توضیحات گارتنر در مورد بازار

محصولات WAN Edge مسئول برقراری ارتباط شبکه سازمان‌ها با منابع موجود در مراکز داده برون سازمانی و همچنین پیاده سازی سرویس‌های IaaS و SaaS هستند. این محصولات معمولا توسط مدیران ارشد شبکه و امنیت انتخاب می‌شوند و می‌توانند به صورت مجازی یا فیزیکی باشند.

ما امروزه شاهد تحولات چشمگیری در حوزه محصولات WAN Edge هستیم، مسیریاب‌های سنتی، راهکارهای امنیتی و بهینه‌سازی اختصاصی برای شبکه‌های WAN جای خود را به محصولات مدرن SD-WAN داده‌اند. حالا دیگر مسیریاب‌های سنتی با برنامه‌های کاربردی مسیریابی در حال جایگزین شدن هستند و راهکارهای امنیتی و بهینه‌سازی عملکرد به صورت مرکزی و با رویکردی جدید در حال عرضه شدن می‌باشند. همین موضوع ظهور برندهای جدیدی در بازار محصولات SD-WAN شده است.

مربع جادویی (Magic Quadrant)

در گزارش اخیر گارتنر، شرکت Palo Alto بدلیل خریداری CloudGenix به لیست مربع جادویی اضافه شده و شرکت Aryaka بدلیل کسب نکردن معیارهای لازم در ارزیابی‌ها، از این لیست حذف شده است. در مجموع ۱۷ شرکت توانسته‌اند با ارائه محصولات برتر خود در زمینه WAN Edge در رده‌بندی مربع جاویی گارتنر قرار بگیرند. در این لیست، اسامی شرکت‌های نام‌ آشنایی همچون Fortinet، Cisco، VMware، HPE و … به چشم می‌خورند. معیارهای گارتنر برای ارزیابی محصولات شرکت‌ها شامل توانایی تهیه سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز برای زیرساخت WAN Edge، تولید و ارائه محصولات WAN Edge برای دسترسی عموم تا تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۲۰ و همچنین پشتیبانی، تعمیر و نگهداری این محصولات به صورت ۷/۲۴ می‌باشد. علاوه بر معیارهای فوق، بررسی‌های دقیق‌تری در زمینه عملکرد و قابلیت‌های محصولات WAN Edge و همچنین توان رقابت در بازار، میزان فروش و … نیز صورت می‌گیرد.

در ادامه به بررسی جایگاه Fortinet و محصول منتخب این شرکت در لیست مربع جادویی گارتنر می‌پردازیم:

محصولات شرکت Fortinet

شرکت Fortinet در این مربع جادویی در کنار رقبایی همچون VMware و Cisco به عنوان رهبر (Leader) انتخاب شده است. محصول Fortinet Secure SD-WAN بیش از سایر محصولات این شرکت مورد توجه گارتنر قرار گرفته که شامل بخش سخت‌افزاری FortiGate و تجهیزات مجازی همراه با نرم‌افزار شبکه و امنیت (FortiGuard) است که توسط FortiManager مدیریت می‌شود. گارتنر برای شرکت Fortinet که در شهر کالیفرنیا ایالات متحده امریکا مستقر است، تخمین زده که حدود ۳۰٫۰۰۰ مشتری WAN Edge و بیش از ۸۰٫۰۰۰ مشتری SD-WAN دارد. شرکت Fortinet سهم بزرگی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص داده و مشتریان این شرکت در تمام زمینه‌های کاری از قبیل خرده‌فروشی‌ها، بهداشت و درمان، صنایع تولیدی، سازمان‌های مالی، آموزشی و … پراکنده شده‌اند. انتظار می‌رود Fortinet در آینده به منظور عیب‌یابی SD-branch/SD-WAN و برنامه‌ریزی Cloud/MultiCloud بر روی تکنولوژی‌های هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشین (ML) و سرویس‌های دسترسی امن (SASE) سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشد.

این شرکت همچنین با ۲۴۷% رشد سالانه در فروش محصولات SD-WAN، از سوی موسسه تحقیقاتی Omdia به عنوان سریعترین فروشنده SD-WAN لقب گرفته است. Fortinet معتقد است که این افتخار، توانایی این شرکت را در ارائه یکی از بهترین راهکارهای SD-WAN در بازار به نمایش می‌گذارد.

برخی از ویژگی‌های Fortinet Secure SD-WAN

 • شرکت Fortinet بیش از ۲۰ سال است که در بازار محصولات صنعتی حضور دارد و در این مدت، علاوه بر محصولات امنیتی، در سایر زمینه‌ها نیز پیشرفت‌هایی کرده است. این شرکت نمونه کارهایی را در زمینه تجهیزات دسترسی که کل شبکه را پوشش می‌دهند، طراحی و ارائه کرده است. تجارب و پیشرفت‌های اخیر Fortinet در ارائه ویژگی‌های پیشرفته مسیریابی باعث شده که این شرکت به عنوان اولین ارائه دهنده راهکار Secure SD-WAN با قابلیت اتصال و مسیریابی قوی به همراه مجموعه کاملی از امنیت پیشرفته در بازار معرفی گردد.
 • Fortinet تضمین می‌کند که محصول Fortinet Secure SD-WAN تجربه کاربری در سطح جهانی را ارائه می‌دهند. مشتریان این شرکت می‌توانند با استفاده از ویژگی خودترمیمی در SD-WAN تمام مشکلات مربوط به WAN در لبه شبکه را برطرف کنند. به لطف معماری پیشرفته ASIC و بکارگیری تکنولوژی‌های هوش مصنوعی (AI) در این محصول، شاهد عملکرد بسیار بالایی در Fortinet Secure SD-WAN هستیم.
 • Fortinet Secure SD-WAN هزینه‌های و پیچیدگی‌ها را کاهش می‌دهد. Fortinet شبکه و امنیت را به یک راهکار یکپارچه SD-WAN با قابلیت برنامه‌ریزی متمرکز تبدیل می‌کند و مشتریان را قادر می‌سازد تا از پیچیدگی‌های عملیاتی کاسته و به مطلوب‌ترین سطح هزینه‌های کل مالکیت (TCO) برسند.
 • Fortinet Secure SD-WAN مسیری پایدار را برای محافظت از تمام لبه‌های شبکه فراهم می‌کند. مشتریان Fortinet با گسترش SD-WAN و استفاده از نوآوری‌های امنیتی ابری، دسترسی ایمن برای تمام کاربران در هر زمان و مکان فراهم کرده و آینده کسب و کار خود را تثبیت می‌کنند. قابلیت‌های یکپارچه Fortinet Secure SD-WAN گستره دید بیشتر و کنترل کامل بر روی تمام اجزای شبکه را فراهم می‌کند.

نقاط قوت محصولات Fortinet در گزارش گارتنر

 • Fortinet به عنوان یکی از توانمندترین و کارآمدترین راهکارهای امنیتی در این پژوهش شناخته شده است. وقتی راهکارهای این شرکت با سایر قابلیت‌های SD-WAN ترکیب شود یک پیشنهاد جامع را ارائه می‌دهد.
 • این شرکت با کسب جایگاه مناسب در بازار و انجام معاملات گسترده، به ویژه با ارائه دهندگان خدمات، حضور خود را در بازار بهبود می‌بخشد.
 • ادامه سرمایه‌گذاری شرکت Fortinet بر روی یکپارچه‌سازی مدارهای مجتمع ASIC و بهره‌گیری همزمان از ویژگی‌های داخلی SD-WAN، منجر به ارائه قیمت رقابتی شده است.

نقاط قوت محصولات Fortinet در گزارش گارتنر

 • Fortinet به عنوان یکی از توانمندترین و کارآمدترین راهکارهای امنیتی در این پژوهش شناخته شده است. وقتی راهکارهای این شرکت با سایر قابلیت‌های SD-WAN ترکیب شود یک پیشنهاد جامع را ارائه می‌دهد.
 • این شرکت با کسب جایگاه مناسب در بازار و انجام معاملات گسترده، به ویژه با ارائه دهندگان خدمات، حضور خود را در بازار بهبود می‌بخشد.
 • ادامه سرمایه‌گذاری شرکت Fortinet بر روی یکپارچه‌سازی مدارهای مجتمع ASIC و بهره‌گیری همزمان از ویژگی‌های داخلی SD-WAN، منجر به ارائه قیمت رقابتی شده است.

چرا محصولات فورتی نت را از آرمان داده پویان تهیه کنیم؟

آرمان داده پویان با وجود بیش از ۱۰ سال سابقه در زمینه تامین تجهیزات امنیتی، کلیه محصولات شرکت فورتی نت را بدون واسطه عرضه می‌کند. همچنین این مرکز خدمات پشتیبانی تجهیزات کمپانی فورتی نت را به صورت ۲۴ ساعته در هفت روز شبانه روز ارائه می‌کند. با وجود تیم متخصص تجهیزات فورتیگیت در آرمان داده پویان، می‌توانید آسوده‌خاطر این تجهیزات را تهیه کرده و از آن‌ها استفاده کنید.