بدافزارها

باج افزار Dharma
۲۵ شهریور ۱۳۹۷

باج‌افزار Dharma


راهکارهای پیشگیری و پاک‌سازی

نسخه جدید باج‌افزار CrySis با نام‌های Wallet و Dharma اخیرا سیستم‌هایی که رمز عبور ضعیفی دارند را مورد تهاجم قرار داده است. این باج‌افزار از طریق RDP و اکثرا درگاه TCP 3389 به سیستم قربانی راه یافته و سپس از طریق این سیستم به دستگاه‌های دیگر موجود در شبکه نفوذ می‌نماید. در این مطلب قصد داریم هم راهکارهای پیشگیری و در صورت آلوده شدن سیستم‌هایتان راهکارهای پاک‌سازی این باج‌افزار را آموزش دهیم.

پیشگیری از نفوذ باج‌افزار Dharma

(نسخه جدید باج‌افزار CrySis)

باج‌افزار Dharma بعد از نفوذ به سیستم قربانی دیسک سخت سیستم را پویش کرده و فایل‌هایی که فرمت مورد نظرش را دارند را رمز می‌نماید. سپس به سراغ پوشه‌هایی می‌رود که نام‌کاربری سیستم قربانیش به آن‌ها دسترسی دارد. بهترین راهکار برای پیشگیری از گسترش آلودگی محدود کردن دسترسی به پوشه‌های اشتراکی می‌باشد. استفاده از یک ضد‌ویروس معتبر بر روی سیستم‌ها نیز موضوعی بسیار مهم در امر پیشگیری می‌باشد. حال اگر پیشگیری‌های لازم از قبیل گذاشتن رمز عبور قوی، استفاده از ضدویروس معتبر و یا کنترل دسترسی به پوشه‌های اشتراکی به درستی انجام نشده است و سیستم شما آلوده شده چه کار باید کرد؟

 پاک‌سازی باج‌افزار Dharma

(نسخه جدید باج‌افزار CrySis)

باج‌افزار Dharma فایل‌ها را با فرمت [filename].[email_address].dharma. رمز می‌نماید. در شکل روبرو می‌توانید نمونه‌هایی از فایل‌های رمزگذاری شده را بیابید:

کسپرسکی اقدام به ارائه رمزگشایی به نام Rakhni نموده است که از این پیوند می‌توانید بارگذاری نمایید. توجه داشته باشید که از نسخه‌ ۱٫۱۷٫۱۷٫۰ بایستی استفاده کنید. همچنین اولین فایلی که برای رمز‌گشایی انتخاب می‌نمایید فرمت .txt نداشته باشد در این صورت رمزگشایی مابقی فایل‌ها امکان‌پذیر نیست. سپس رمزگشای Rakhni تمام سیستم شما را پویش می‌نماید، روندی که ممکن است تا حدودی طولانی باشد. بعد از آن فایل‌های رمزگشایی شده شما در دسترس خواهند بود. برای پاک کردن نسخه پشتیبان فایل‌های رمز‌شده می‌توانید از CryptoSearch استفاده نمایید. با استفاده از این ابزار می‌توانید این فایل‌ها را به پوشه‌ی دیگری منتقل نمایید و یا آن‌ها را از روی سیستم‌تان پاک کنید.

با استفاده از راهکارهای کسپرسکی پیشگیری و در صورت آلوده شدن پاک‌سازی باج‌افزار Dharma امکان‌پذیر است.

آرمان داده‌پویان نمایندگی رسمی کسپرسکی در ایران

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید


تازه ترین ها