اخبار داخلی آرمان داده پویان

مقالات

مدیریت شبکه (قسمت دوم)

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

مدیریت شبکه

قسمت دوم

مدیریت شبکه‌ی مبتنی بر وب

با دیدن موفقیت شگفت انگیز وب گسترده‌ی جهانی بر روی اینترنت، انتظار می‌رود که فناوری وب بر روی مدیریت شبکه تا حدی تأثیر بگذارد. امروزه هزاران راهکار مدیریت شبکه‌ی مبتنی بر وب ارائه و ساخته شده‌اند که توسط شرکت‌های بزرگ پشتیبانی می‌شوند، شرکت‌هایی مانند سولار ویندز، سان، سیسکو، مایکروسافت و غیره. با دیدن موفقیت شگفت انگیز وب گسترده‌ی جهانی بر روی اینترنت، انتظار می‌رود که فناوری وب بر روی مدیریت شبکه تا حدی تأثیر بگذارد. امروزه هزاران راهکار مدیریت شبکه‌ی مبتنی بر وب ارائه و ساخته شده‌اند که توسط شرکت‌های بزرگ پشتیبانی می‌شوند.

مسائل مهم مدیریت شبکه‌ی مبتنی بر وب برای حل کردن عبارتند از: ناهمگنی پلتفرم، کمبود دسترسی پذیری کنسول مدیریتی و هزینه‌ی بالای توسعه و نگهداری پلتفرم مدیریتی. راهکارهای مدیریتی قدیمی به شدت وابسته به پلتفرم هستند. متوالیان شبکه باید بر روی کنسولهای مدیریتی اختصاصی کار کنند تا کارهای روزانه‌شان را انجام دهند و رابط‌های کاربری هر پلتفرم مدیریتی بسیار متفاوت است. فناوری وب به صورت کارامدی این مشکل را از طریق فراهم ساختن کنسول مدیریتی همه جا حاضر به شکل مرورگرهای وب حل کرده است. پلتفرم‌های مدیریت شبکه‌ی اختصاصی گران و نگهداری آنها دشوار است. فناوری وب این مسئله را از طریق زبان نشانه گذاری فرامتن (HTML) و اپلت جاوا در ارائه‌ی اطلاعات حل کرده است که از طریق رابط کاربری گرافیکی (GUI)  در همه جا قابل دسترس می‌باشد.

مدیریت شبکه‌ی مبتنی بر جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گرا و قابل حمل است که برای انواع مختلف الگوهای مدیریتی شبکه مفید واقع شده است، از محاسبات توزیع شده گرفته تا مدیریت مبتنی بر وب و نماینده‌های هوشمند. به دلیل کاربرد گسترده، بسیاری از محیط‌های توسعه‌ی مبتنی بر جاوا ارائه و طراحی شده‌اند که از برنامه‌های مدیریت شبکه پشتیبانی می‌کند. چه چیزی جاوا را تبدیل به یک فناوری خوب برای مدیریت شبکه کرده است؟

  • ایجاد راهکارهای نرم افزاری مبتنی بر جاوا در مقایسه با دیگر راهکارهای نرم افزاری مدیریتی مانند برنامه‌های مبتنی بر CORBA نسبتاً ارزان است.
  • با افزوده شدن بیشتر و بیشتر دستگاههای شبکه‌ی دارای JVM دسترسی پذیری پشتیبانی جاوا نیز بیشتر می‌شود.
  • دانلود کد پویا اجازه‌ی توزیع پویای اشیاء جاوا را می‌دهد.
  • جاوا مستقل از پلتفرم است و بر روی هر پلتفرم مدیریتی موجودی که از JVM پشتیبانی می‌کند قابل حمل است.
  • در آخر، تولید نرمافزار جاوا راحت است، همانطور که محیط‌های پشتیبانی از توسعه و ابزار بسیاری برای آن وجود دارد. همچنین جاوا یک زبان برنامه نویسی برای تحقق مفاهیم مدیریت شبکه‌ی جدید مانند code mobility است.

تحرک کد برای مدیریت شبکه

با تحرک کد، وظایفت مدیریتی دیگر لازم نیست که توسط مدیران انجام شود. مدیر منابع را جمع آوری می‌کند ولی کدی برای پردازش ندارد. کد به صورت پویا از سرویس دهنده‌ی کد برای اجرا بارگذاری می‌شود. در مورد ارزیابی از راه دور، مدیر کد را و نماینده منبع را نگه می‌دارد. مدیر به صورت پویا کد را به سمت نماینده آپلود می‌کند. کد آپلود شده منابع را اجرا می‌کند و نتایج را به مدیر بازمی‌گرداند. در مورد نماینده‌ی متحرک، مدیر سرویس‌ها را به شکل مؤلفه‌های پردازشی و نماینده منابع  نگه می‌دارد. مدیر کل مولفه‌ی پردازشی (که شامل کد، وضعیت اجرا و داده‌ها می‌شود) را به نماینده منتقل می‌کند. اگر داده‌های مورد نیاز در تعدادی نماینده‌ی متفاوت توزیع شده باشند. نماینده‌ی متحرک دارای توانایی جابه جایی آن از نماینده به نماینده‌ای دیگر، انجام پردازش داده و داشتن رد داده‌های واسط تولید شده را دارد.

نماینده‌های هوشمند

نماینده‌های هوشمند ویژگی‌های زیر را دارند: خودمختاری،  واکنش پذیری، پیش واکنشی، تحرک و یادگیری . یک نماینده‌ی هوشمند یک موجودیت مستقل قادر به اجرای اعمال پیچیده است و مشکلات مدیریت را توسط خودش حل می‌کند. بر خلاف تحرک کد، یک نماینده‌ی هوشمند نیاز به راهنمایی‌های وظیفه برای عمل کردن به آنها ندارد، بلکه فقط نیاز به اهداف سطح بالا دارد. استفاده از نماینده‌های هوشمند کاملا نیاز به موجودیت‌های مدیر تخصصی را رفع کرده است، زیرا نماینده‌های هوشمند می‌توانند وظایف مدیریتی شبکه را به صورت توزیع شده و هماهنگ از طریق ارتباطات بین نماینده‌ها انجام دهند. بسیاری از پژوهشگران معتقدند که نماینده‌های هوشمند آینده‌ی مدیریت شبکه هستند، زیرا فواید بسیاری در استفاده از نماینده‌های هوشمند برای مدیریت شبکه وجود دارد.

شبکه‌های فعال

در شبکه‌های فعال، مسیریاب‌ها و سوئیچ‌ها سرویس‌های شخصی سازی شده‌ای را اجرا می‌کنند که به صورت پویا از سرویس دهنده‌های کد از راه دور یا بسته‌های فعال آپلود شده‌اند. ویژگی فعال بودن سه لایه است. از دیدگاه دستگاه، یک سرویس دستگاه و عملگر که می‌تواند به صورت پویا بروزرسانی شود و در زمان اجرا به صورت فعالانه گسترده شود. از دیدگاه فراهم کننده‌ی شبکه، تمامی منابع شبکه می‌توانند نظارت شوند و به صورت فعالانه به ازای هر مبنع شخصی‌سازی شوند. در دیدگاه کاربر شبکه، منابع تخصیص یافته می‌تواند به صورت فعالانه بر اساس نیازهای برنامه‌ی کاربر تنظیم شود.

نظریه‌ی اقتصاد

مدیریت شبکه از نظریه‌ی اقتصاد استفاده می‌کند تا سرویس‌های شبکه را به عنوان یک مدل بازار باز مدلسازی کند. شبکه‌ی به دست آمده یک شبکه‌ی خود تنظیم و بدون حضور هیچ زیرساخت مدیریت شبکه‌ی رسمی‌ای است. متوالیان شبکه می‌توانند به صورت غیرمستقیم پویایی‌های شبکه را از طریق القای محرک‌ها و تعریف سیاست‌های اقتصادی جمعی کنترل کنند.

ولی کاربرد نظریه‌های اقتصاد در مدیریت شبکه تنها در مراحل اولیه خود است. مشکلات مهم بسیاری در این آزمایشات شک کاربردپذیری نظریه‌ی اقتصادی را برای مدیریت شبکه ایجاد می‌کند. استفاده از مدل بازار برای مدیریت کردن شبکه یک ایده‌ی جدید است. ولی مشکلات طراحی مهمی باید در نظر گرفته شوند.

نتیجه‌گیری

برای بهره برداری کامل از فواید این فناوری‌ها و راهکارها، طراحان مدیریت شبکه باید تمامی فواید و معایب را همانطور که در این مقاله مطرح شد متوازن سازند. ما معتقدیم که هوش توزیع شده یکی از مهم‌ترین گرایشات در مدیریت حال و آینده‌ی شبکه‌های پیچیده‌ی بزرگ است. علی رغم گوناگونی این فناوری‌های تواناساز، استفاده‌ی آنها در پژوهش مدیریت شبکه همگی قصد در توزیع هوش در شبکه دارند.

منابع

Network Management: State of the Art
Raouf Boutaba and Jin Xiao Department of Computer Science University of Waterloo, CANADA

قسمت اول

آرمان داده پویان ارائه‌کننده راهکارها و محصولات مدیریت شبکه در ایران

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

تعداد بازدید: 435


تازه ترین ها