اخبار داخلی آرمان داده پویان

آموزش

خانه آموزش محصولات امنیتیسنسورهای PRTG برای مانیتورینگ Cisco Meraki
تعداد بازدید: 1994

سنسورهای PRTG برای مانیتورینگ Cisco Meraki

سنسورهای PRTG برای مانیتورینگ Cisco Meraki در آخرین نسخه از این نرم افزار ارائه شده است. در نسخه ۲۲٫۱٫۷۴ می‌باشد که امسال عرضه شد علاوه بر بهبودهای امنیتی سه حسگر بتا نیز اضافه شده است. این سه حسگر بتا عبارتند از:

در خصوص FortiGate VPN Overview در بخش آموزش – محصولات امنیتی قبلا صحبت کردیم. در این مطلب در خصوص سنسورهای PRTG برای محصولات Cisco Meraki توضیح خواهیم داد. قبل از پرداختن به کار این حسگرها بهتر است کمی در خصوص Cisco Meraki توضیح دهیم.

سنسورهای PRTG

Cisco Meraki چیست؟

سیسکو در سال ۲۰۱۲ اقدام به خرید Meraki کرد و پروژه Cisco Meraki بدینگونه آغاز شد. هدف اصلی Cisco Meraki یکپارچه کردن مدیریت شبکه و در عین حال ایمن کردن همان ساختار تحت یک مدیریت واحد بود. سیسکو با اینکار توانست باز هم تحول جدیدی را در صنعت فناوری اطلاعات رقم بزند. شعار سیسکو مراکی ۱۰۰% Cloud management IT می‌باشد. حالا بیایید کمی به بررسی این شعار بپردازیم. سیسکو مراکی خواهان ایجاد پلتفرمی یکپارچه برای شما می‌باشد که بتوانید از طریق آن مدیریت مرکزی و واحدی را بر روی کل ساختار داشته باشید. برای پیاده سازی این موضوع ابتدا باید ابتدا در Cisco Meraki یک حساب کاربری بسازید. در مرحله بعدی باید از محصولات Cisco Meraki مثل سوئیچ‌ها، فایروال‌ها، دوربین‌های مداربسته و اکسس پوینت‌های Cisco Meraki استفاده کنید. بعد از پیکربندی این تجهیزات و اتصال به اینترنت کار تمام است. حالا می‌توانید در هر نقطه از جهان تمامی ساختار را تحت یک پنل مدیریتی ابر-محور مدیریت کنید. همچنین تمام تجهیزات به Meraki Controller متصل هستند. وظیفه Meraki Controller نیز تمامی موارد امنیتی رو بررسی می‌نماید.

سنسورهای PRTG برای مانیتورینگ Cisco Meraki

داشبورد Meraki و API آن نقش مهمی در مدیریت دارند. Paessler PRTG نسخه ۲۲٫۱٫۷۴ شامل دو سنسور Native است که می تواند برای نظارت از طریق این داشبورد API استفاده شود:

سنسورهای PRTG برای مانیتور Cisco Meraki

سنسور PRTG برای مانیتور Cisco Meraki Network Health

سنسور Cisco Meraki Network Health از طریق Cisco Meraki Dashboard API سلامت دستگاه های شبکه Cisco Meraki را مانیتور می‌کند. البته توجه داشته باشید این حسگر در وضعیت بتا قرار دارد. اگر هم بخواهید در هر زمانی می‌توانید این حسگر را از PRTG حذف کنید.

اولین قدم اضافه کردن credential سیسکو مراکی در قسمت تنظیمات دستگاهی است که در سلسه مراتب اشیا (object hierarchy) بالاتر است مثلا در تنظیمات دستگاه والد (parent) اضافه کنید. این حسگر از IP نسخه ۶ پشتیبانی کرده و تاثیر بسیار کمی بر روی بازدهی و عملکرد شبکه خواهد گذاشت. این نظارت بر روی اجزای زیر انجام خواهد شد:

  • IoT devices
  • Meraki Radios (MR) devices
  • Meraki Switching (MS) devices
  • Meraki Security (MX) devices
  • Uplinks

سنسور PRTG برای Cisco Meraki License

با استفاده از این سنسور می توانید لایسنس‌های Meraki یک سازمان را از طریق Cisco Meraki Dashboard API نظارت کنید. اولین قدم اضافه کردن credential سیسکو مراکی در قسمت تنظیمات دستگاهی است که در سلسه مراتب اشیا (object hierarchy) بالاتر است مثلا در تنظیمات دستگاه والد (parent) اضافه کنید. این حسگر از IP نسخه ۶ پشتیبانی کرده و تاثیر بسیار کمی بر روی بازدهی و عملکرد شبکه خواهد گذاشت. این نظارت بر روی اجزای زیر انجام خواهد شد:

  • Days to expiration (default)
  • License count
  • License model
سنسورهای PRTG برای مانیتور لایسنس سیسکو مراکی

آرمان داده پویان ارائه دهنده لایسنس PRTG در ایران


تازه ترین ها