اخبار داخلی آرمان داده پویان

آموزش

تعداد بازدید: 2545

نرم افزار PRTG و فورتی گیت

اگر شما هم از جمله کاربران نرم افزار PRTG هستید و در شبکه‌تان فایروال‌های فورتی گیت هم دارید ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد. آیا PRTG سنسور اختصاصی برای فایروال‌های فورتی گیت دارد؟ بسیاری از مشتریان PRTG در طول این سالها درخواست Native Sensor برای فورتی‌گیت داشته‌اند تا جایگزین‌ حسگرهای استاندارد شوند.

نرم افزار PRTG  یک سری حسگر را که با فورتی گیت کار می‌کند را به صورت پیش فرض ارائه کرده است. SNMP Traffic Sensor و SNMP System Uptime Sensor از جمله این حسگرها هستند. اما با توجه به محبوبیت فایروال‌های فورتی گیت و در دست داشتن حدود یک چهارم بازار فایروال در سطح جهان PRTG تصمیم گرفت تا برای این محصول حسگر‌های Native ارائه کند. این دو حسگر  FortiGate System Statistics و FortiGate VPN Overview نام دارند. در این مطلب قصد داریم تا در خصوص هر دو حسگر به شما توضیح دهیم. البته برای هر دو حسگر فعلا نسخه بتا ارائه شده است.

نرم افزار PRTG و فورتی گیت

چگونه باید حسگرهای Native برای فورتی گیت را فعال کرد؟

اگر از نرم افزار PRTG نسخه ۲۰٫۴٫۶۴ و یا قبل از آن استفاده می‌کنید باید در این مسیر Experimental Feature را فعال کنید.

Setup > System Administration > Monitoring > Experimental Features > Beta sensors > Enable

هر دو حسگر به یک توکن API برای مانیتورینگ فورتی گیت نیاز دارند. برای اینکار شما نیاز دارید اول یک کاربر REST API جدید بسازید. در مسیر زیر می‌توانید اینکار را انجام دهید.

to System > Administrators > Create New

سپس یک API Key جدید بسازید.

در مرحله بعدی شما نیاز دارید تا در تنظیمات فورتی گیت یک توکن API اضافه کنید. این توکن در سلسه مراتب شی (hierarchy objebt) در بالاترین جایگاه قرار دارد. به طور مثال در تنظیمات والد دستگاه قرار دارد. مثالی که زدیم را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

پیکربندی نرم افزار PRTG

تاثیر این حسگرها بر روی بازدهی سرور PRTG!

در این مطلب ما از فورتی گیت ۲۰۰E برای نشان دادن عملکرد سنسورها در نرم افزار PRTG استفاده کرده‌ایم. فایروال ۲۰۰E مجهز به پردازنزنده Intel Celeron G1820 و RAM 4GB می‌باشد. البته باید توجه داشته باشید این حسگرها بر روی انواع فورتی گیت کار می‌کنند.  باید به شما بگوییم هر دو حسگر از IPv4 و IPv6 پشتیبانی می‌کنند. همچنین تاثیر بسیار بسیار ناچیزی بر روی عملکرد سرور PRTG خواهند داشت.

حسگر FortiGate System Statistics

حسگر FortiGate System Statistics نرم افزار PRTG  وضعیت سلامت فایروال فورتی گیت را از طریق REST API مانیتور می‌کند. حالت Conserve زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم کمبود حافظه را تشخیص داده و به حالت خود محافظتی می‌رود. حسگر FortiGate System Statistics بررسی می‌کند که این حالت فعال است و یا خیر. همچنین وضعیت پردازنده، memory Usage، تعداد حسگرها، نرخ جلسات و وضعیت Uptime دستگاه فورتیگیت را پایش می‌نماید. این حسگر نرم افزار PRTG از lookup برای تشخیص وضعیت یک یا چند کانال استفاده می‌کند. در واقع وضعیت‌های محتمل همگی در یک فایل lookup تعریف شده‌اند. شما می‌توانید رفتار یک کانال را با ویرایش فایلی که از آن استفاده می‌کند، تغییر دهید.

حسگر FortiGate VPN Overview (BETA)

این حسگر همانطور که از نامش پیداست وظیفه‌اش پایش وضعیت ارتباطات VPNای است که توسط فایروال فورتی گیت ایجاد شده است. حسگر FortiGate VPN Overview در نرم افزار PRTG اینکار را از طریق REST API انجام می‌دهد. این حسگر دقیقا هر چیزی را که مرتیط با ارتباطات VPN می‌باشد را نمایش می‌دهد. از تعداد SSL Client متصل تا تعداد تونل‌های IPsec چه UP باشند چه Down! این حسگر به شما کمک می‌کند تا به سرعت از هرگونه قطعی در ارتباطات VPN مطلع شوید.

پیکربندی نرم افزار PRTG برای مانیتور فورتی گیت

لایسنس نرم افزار PRTG

آرمان داده پویان علاوه بر ارائه تمامی محصولات فورتی نت با مناسب‌ترین قیمت و بدون واسطه، همراه با پشتیبانی فنی لایسنس نرم افزار PRTG را نیز ارائه می‌کند. شما می‌توانید برای تهیه لایسنس PRTG با مناسب‌ترین قیمت موجود در بازار همراه با خدمات نصب و پشتیبانی با شرکت آرمان داده پویان تماس حاصل بفرمایید.

با خرید محصولات فورتی نت از آرمان داده پویان دیگر نگران تحریم‌های موجود و احتمال بلاک شدن دستگاهتان نخواهید بود. همچنین می‌توانید بر روی سایر محصولات و خدمات از تخفیفات ویژه‌ای بهره‌مند شوید.

آرمان داده پویان ارائه دهنده نرم افزار PRTG

با مناسب‌ترین قیمت همراه با خدمات فنی


تازه ترین ها